Nieodpłatna Pomoc Prawna, Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie i Mediacja
Chcesz skorzystać z nieodpłatnej porady prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub mediacji?
Umów się na wizytę w punkcie!
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA, NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE I MEDIACJA NA TERENIE POWIATU JAROCIŃSKIEGO
Czym jest system nieodpłatnej pomocy?
System nieodpłatnej pomocy to publiczna inicjatywa, której celem jest zapewnienie równego dostępu do wymiaru sprawiedliwości wszystkim mieszkańcom Polski. Kierowany jest więc do osób, których sytuacja życiowa nie pozwala na skorzystanie z odpłatnej usługi prawnika. Z nieodpłatnej pomocy mogą skorzystać także przedsiębiorcy samozatrudnieni, czyli prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
System nieodpłatnej pomocy składa się z:
---------------------------------------------------------------------------------------------
Masz kłopoty w sprawach prawnych lub z zakresu innych spraw życia codziennego? Możesz skorzystać z darmowej pomocy prawnika, doradcy obywatelskiego lub mediatora. Mieszkańcy powiatu jarocińskiego mogą korzystać z bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich we wszystkich punktach pomocy prawnej w Jarocinie, Jaraczewie, Kotlinie i Żerkowie.
- Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.
- Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
- Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.
- Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
- Z darmowych porad prawnych i obywatelskich można korzystać tylko osobiście, bezpośrednio w siedzibach punktów. Osoby, które ze względu na niepełnosprawność ruchową nie są w stanie przybyć do punktu lub osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą otrzymać poradę przez telefon, Internet, poprzez zorganizowanie wizyty w miejscu zamieszkania albo w innym miejscu wyposażonym w sprzęt ułatwiający komunikację lub z dostępem do tłumacza języka migowego. Bliższe informacje pod numerem podanym do zapisów.
FORMY ZAPISU
Osoby, które chcą otrzymać nieodpłatną pomoc prawną lub obywatelską albo skorzystać z usługi nieodpłatnej mediacji, POWINNI zapisać się na wizytę.
WIZYTĘ MOŻNA UMÓWIĆ:
- osobiście: Starostwo Powiatowe w Jarocinie, Al. Niepodległości 10, pok. nr 18,
- telefonicznie: 783 888 201 oraz 62 7407 922 (pn-pt w godz. od 8.00 do 14.30),
- przez stronę internetową: https://zapisy-np.ms.gov.pl/
- e-mailem: rejestracjanpp@powiat-jarocinski.pl
LOKALIZACJA PUNKTÓW NPP I NPO
Na terenie powiatu jarocińskiego funkcjonują trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji, zlokalizowane w wszystkich gminach powiatu jarocińskiego tj. w: Jarocinie, Jaraczewie, Kotlinie i Żerkowie.
HARMONOGRAM PRACY PUNKTÓW NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ, NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO I MEDIACJI W JAROCINIE, JARACZEWIE, KOTLINIE I ŻERKOWIE W 2025 r.
- Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej (NPP), Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego (NPO) i Mediacji w Jarocinie - nr 1, nr 2 i nr 3
Lokalizacja: Starostwo Powiatowe w Jarocinie/Al. Niepodległości 10 - 12, 63-200 Jarocin (parter, pok. nr 20), Czynny: Poniedziałek - Piątek - 8.00 - 16.00 – (NPP).
- Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej (NPP), Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego (NPO) i Mediacji w Jaraczewie - nr 2 i nr 3
Lokalizacja: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej/ ul. Jarocińska 7, 63 – 233 Jaraczewo, (I piętro). Czynny: Poniedziałek - 8.30 - 12.30 – (NPP), Środa - 10.00 - 14.00 – (NPP).
- Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej (NPP), Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego (NPO) i Mediacji w Kotlinie - nr 2
Lokalizacja: Dom Kultury w Kotlinie/ ul. Powstańców Wlkp. 3a, 63-220 Kotlin (I piętro, pokój stowarzyszeń). Czynny: Czwartek - 10.00 -14.00 – (NPP).
- Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej (NPP), Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego (NPO) i Mediacji w Żerkowie - nr 2 i nr 3
Lokalizacja: Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Kolejowa 21, 63-210 Żerków, (II piętro), Czynny: Wtorek - 13.00 - 17.00 – (NPP), Piątek - 12.00 - 16.00 - (NPP).
OBSŁUGA OSÓB ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI
System nieodpłatnej pomocy kierowany jest także do osób ze szczególnymi potrzebami, w tym do osób z niepełnosprawnościami. W celu zapewnienia odpowiedniej obsługi takim beneficjentom, system dysponuje dostępem do technologii ułatwiających porozumiewanie się oraz korzysta z pomocy profesjonalistów zewnętrznych np. tłumaczy języka migowego.
Oprócz możliwości uzyskania porady stacjonarnie w punkcie, osoby ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się mogą korzystać z porady poza lokalem punktu lub przy użyciu środków porozumiewania się na odległość, takich jak telefon lub komunikatory internetowe.
Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.
PODSTAWA PRAWNA
Świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji odbywa się na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2024 r., poz. 1491).
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA - OPIS USŁUGI
ZAKRES NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje: poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną", o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub,
- wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
- sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub,
- nieodpłatną mediację, lub
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
FORMY ZAPISU
Termin wizyty ustalany jest telefonicznie pod nr 783 888 201 oraz 62 7407922 (pn-pt w godz. od 8.00 do 14.30), lub przez stronę internetową: np.ms.gov.pl.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ
Z porad może skorzystać każda osoba, której nie stać na odpłatne porady i która złoży stosowne oświadczenie.
NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE - OPIS USŁUGI
ZAKRES NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ
Z porad może skorzystać każda osoba, której nie stać na odpłatne porady i która złoży stosowne oświadczenie.
FORMY ZAPISU
Termin wizyty ustalany jest telefonicznie pod nr 783 888 201 oraz 62 7407922 (pn-pt w godz. od 8.00 do 14.30), lub przez stronę internetową: np.ms.gov.pl
Porady co do zasady udzielane są podczas osobistej wizyty w punkcie. Osoby, które ze względu na niepełnosprawność ruchową nie są w stanie przybyć do punktu lub osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą otrzymać poradę przez telefon, Internet, poprzez zorganizowanie wizyty w miejscu zamieszkania albo w innym miejscu wyposażonym w sprzęt ułatwiający komunikację lub z dostępem do tłumacza języka migowego. Bliższe informacje pod numerem podanym do zapisów.
NIEODPŁATNA MEDIACJA - OPIS USŁUGI
W ramach działalności wszystkich punktów nieodpłatnej pomocy prawnej istnieje możliwość skorzystania z nieodpłatnej mediacji.
CZYM JEST NIEODPŁATNA MEDIACJA?
Nieodpłatna mediacja kierowana jest do osób, które znajdują się w konflikcie. Nieodpłatną mediację prowadzi mediator, który pomaga stronom dojść do porozumienia, bez potrzeby stawania przed sądem.
Nieodpłatna mediacja jest rodzajem polubownego rozwiązywania sporów. Prowadzona jest w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego. Celem mediacji jest wypracowanie rozwiązania między stronami konfliktu poprzez dialog z udziałem mediatora.
Mediator może także pomóc obywatelowi w sporządzeniu projektu umowy o mediację, wniosku o jej przeprowadzenie przed sądem, wniosku o przeprowadzenie mediacji w sprawie karnej lub wniosku do sądu o zatwierdzenie ugody, którą zawarto wcześniej podczas mediacji.
UWAGA! Z usługi nieodpłatnej mediacji wyłączone są mediacje zlecone przez sąd oraz sprawy, w których istnieje uzasadnione podejrzenie, że pomiędzy stronami konfliktu występuje przemoc.
NIEODPŁATNA MEDIACJA OBEJMUJE:
- poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
- przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
- przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
- przeprowadzenie mediacji;
- udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z NIEODPŁATNEJ MEDIACJI?
Nieodpłatna mediacja kierowana jest do wszystkich obywateli, którzy znajdują się w sytuacji konfliktowej i pragną ją rozwiązać pokojowo. Odnosi się to także do przedsiębiorców samozatrudnionych, czyli takich, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Osoba występująca o mediację musi jedynie spełniać warunki skorzystania z systemu nieodpłatnej pomocy.
Nieodpłatna mediacja może zostać przeprowadzona zarówno na etapie przedsądowym, jak i podczas trwania postępowania sądowego, o ile sąd nie skierował jeszcze stron na mediację w tej sprawie.
UWAGA! Należy pamiętać, że mediacji ze stronami nie może przeprowadzić doradca lub prawnik, który wcześniej udzielił porady którejś ze stron.
FORMY ZAPISU Na spotkanie mediacyjne można umówić się: telefonicznie: pod nr tel. 783 888 201 lub 62 7407922 (od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 14.30) lub osobiście: Starostwo Powiatowe w Jarocinie, Al. Niepodległości 10, pok. nr 18.
----------------------------------------------------------------
JEDNOSTKA PROWADZĄCA NIEODPŁATNĄ POMOC PRAWNĄ, NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE ORAZ MEDIACJĘ NA TERENIE POWIATU JAROCIŃSKIEGO
Starostwo Powiatowe w Jarocinie , Wydział Administracyjno - Inwestycyjny Referat Organizacyjny, Al. Niepodległości 10, 63 - 200 Jarocin
koordynator: Brygida Andraszak,
e-mail: andraszak.brygida@powiat-jarocinski.pl rejestracjanpp@powiat-jarocinski.pl
tel. 783 888 201 lub 62 7407922,
http://powiat-jarocinski.pl/Nieodplatna_pomoc_prawna.html
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: inspektor Brygida Andraszakdata wytworzenia: 2020-01-01
- opublikował: Brygida Andraszakdata publikacji: 2020-02-13 10:55
- zmodyfikował: Brygida Andraszakostatnia modyfikacja: 2025-03-25 08:51